بزرگترین مشکل ثبت اسناد و املاک فردیس استیجاری بودن آن است

مصاحبه اختصاصی با رییس اداره ثبت شهرستان فردیس

فردیس نیوز - یکی از اداراتی که قبل از شهرستان شدن فردیس و به دلیل اهمیت وجودی آن در منطقه  فعالیت داشت ، اداره ثبت اسناد و املاک بود که از سال  87با  تحت پوشش قراردادن  حوزه ثبتی از گرمدره، طاووسیه و امیر آباد در شرق ، کلاک پائین تا مرز شهرستان ملارد حد فاصل شمال تا جنوب و از غرب تا شهرستان ماهدشت به عنوان اداره ثبت ناحیه 2 کرج فعالیت خود را آغاز نمود .پس از شهرستان شدن فردیس در سال 92 ، اداره ثبت ناحیه 2 کرج به اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان فردیس تبدیل و با همان حوزه ثبتی سابق فعالیت خود را ادامه داد .ایرج فهیمی

به گزارش فردیس نیوز ، با توجه به اهمیت موضوع گفتگویی را با مهندس ایرج فهیمی ، که یکی از تأثیر گذار ترین مدیران شهرستان فردیس محسوب می شوند انجام دادیم که می خوانید .

مهندس فهیمی در ابتدا با اعلام این مطلب که کلیه امور ثبتی مناطق تحت پوشش و شهرداریها در این اداره انجام می شود گفت : انجام امور  ثبت شرکتها با توجه به متمرکز بودن در کلیه استانها ، در حال حاضر خدمات خود را در اداره کل استان البرز عرضه داشته که سابقاً این خدمت نیز در فردیس ارائه می شد .

وی در خصوص بیشترین موضوع مراجعه کنندگان گفت : تقاضای سند مالکیت برای نقل و انتقلاتی که در دفاتر اسناد رسمی انجام شده است بیشترین مراجعه کننده را به خود اختصاص داده است که البته در همین خصوص و برای راحتی هر چه بیشتر همشهریان عزیز طبق توافق نامه ای که با شرکت پست صورت گرفته است ،پس از انجام امور در دفتر خانه ، اسناد با پست به اداره ثبت ارسال و پس از صدور ، مجدداً با پست به درب منزل مالک ارسال می گردد .

وی افزود : بخش بعدی مراجعات استعلامات مورد نیاز دفاتر اسناد رسمی است که سابقاً نیاز به حضور متقاضی در اداره ثبت بود که اکنون با راه اندازی سامانه اینترنتی در خواست و جواب از این طریق ارسال می گردد .

فهیمی خاطرنشان کرد : تعیین تکلیف اسناد عادی مورد دیگری است که بیشترین ارباب رجوع را دارد که پس از ثبت در سایت سازمان ثبت اسناد کشور ، پرونده ها در کمیسیون مربوطه بررسی و نهایتاً منجر به صدور سند خواهد شد . وی افزود : یکی دیگر از در خواستهای پرشمار ، در خواست تفکیک آپارتمانهاست که در حال حاضر مالکین پس از تهیه پایانکار و نقشه اعیانی به اداره ثبت مراجعه کرده و پس از پرداخت هزینه دولتی تفکیک آپارتمان ، سند مزبور با پست برای مالک ارسال می شود .مهندس فهیمی در خصوص انجام معاملات ملکی تذکری هم برای خریدارن داشت . وی گفت : با توجه به شرایط اسنادی فردیس خریداران حتماً سلسله ایادی مالکیتها را از فروشندگان در یافت کرده تا از صحت معاملات خود مطمئن شوند همچنین حتی المقدور از خرید و فروش املاک قولنامه ای بدون استعلام از شهرداریها خودداری کرده  تا متضرر نشوند .

مهندس فهیمی در خصوص اسناد مالکیت املاک فردیس گفت : پس از اجباری شدن تبدیل اسناد دفترچه ای به اسناد تک برگی هنگام معاملات احتمال جعل اسناد صفر است که در حال حاضر صدور این اسناد در اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان فردیس صورت می گیرد از این رو هم اکنون نیز بیش از 75 درصد املاک فردیس نیز در سیستم نقشه بانک کاداستر ثبت و موجود می باشد . البته نکته ای را نیز باید متمرکز شوم که متأسفانه هر چند بسیاری از املاک فردیس دارای سند مادر و ثبت شده هستند اما برخی از مالکین برای فرار از مالیات اقدام به خرید و فروش ملک خود به صورت دستی یا با مبایعه نامه عادی می کنند که این کار احتمال کلاهبرداری و سوء استفاده را افزایش می دهد که خریداران بایستی از صحت معاملات خود آگاه باشند .

رئیس اداره ثبت اسناد و املاک فردیس در خصوص مهمترین مشکل پیش روی اداره ثبت در خدمت رسانی  بهتر به مردم گفت : در حال حاضر بزرگترین مشکل پیش رو استیجاری بودن ساختمان اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان فردیس است که از امکانات مناسبی همچون آسانسور برای افراد کهنسال برخوردار نیست .

ادارات مختلف همچون دادگستری ، دادسرا ، آگاهی و شورای حل اختلاف و شهرداریها و علی الخصوص فرمانداری شهرستان فردیس تعامل خوبی با مجموعه ما دارند که امیدواریم همه این فعالیتها در راستای خدمت رسانی مطلوب تر به شهروندان موثر بوده باشد .

مهندس فهیمی در ادامه گفت : از مردم عزیز و فهیم فردیس می خواهم که جهت تقاضای سند مالکیت املاک قولنامه ای و فاقد سند خود تنها از طریق قانون تعیین تکلیف و ثبت نام در سایت اقدام نمایند و برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی املاک قولنامه ای خود را به سند تک برگی تبدیل کنند.

 


5 دیدگاه
[5] فاطمه میر جلیلی - 94/06/02 دوشنبه 23:22
این جانب ازاقای مهندس فهیمی کمال تشکر دارم تقاضای تشویق ازاداره کل دارم لم یشکر مخلوق لم یشکر خالق - پاسخ
[4] رضاخان - 93/12/15 جمعه 17:57
بسمه تعالی ما ازاقای مهندس فهیمی وزحمات ایشان کمال تشکر را داریم - پاسخ
[3] رضا - 93/09/29 شنبه 18:04
بسمه تعالی اینجا نب تازه ثبت نام کرده ام لطفا اطلاع دهید چه موقع نوبت بازدید من میشود. با تشکر - پاسخ
[2] رضا حسین زاده - 93/09/28 جمعه 10:25
بسمه ... الرحمن الرحیم این جا نب از سال 53 شروع کردم تا به حال مدرک دارم هر یک امضائ یک سال انتظار کشیدم اما موفق نبودم اقای محترم کارکنان باید از باوجدان ترین افراد باشند قسمت ذیل رویت شد بهترین حرفها را ذکرشد ولی کو گوش شنوا ان شا اله ما هم بتونیم به یاری خدا و با کمک شما صاحب سند شویم - پاسخ
[1] رضا - 93/09/19 چهارشنبه 11:32
باما شرط دارد کهکارکنان کار کنند ما از کارنکردن کارک زجر می کشیم بسیار خوب است بسم اله الر حمن - پاسخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه