بررسی طرح حمایتی ایجاد بازارچه دائمی خوداشتغالی زنان سرپرست خانوار در کمیسیون فرهنگی شورای فردیس
پرینت
#۶۴٧٣
98/04/18 سه شنبه 19:15

بررسی طرح حمایتی ایجاد بازارچه دائمی خوداشتغالی زنان سرپرست خانوار در کمیسیون فرهنگی شورای فردیس

اکبری: بانک اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار ایجاد شود

فردیس نیوز- طرح دو فوریتی ایجاد بازارچه دائمی خوداشتغالی زنان سرپرست خانوار با حضور دستگاه های ذیربط به منظور هم اندیشی و به کارگیری راهکارهای مؤثر برای دستیابی  به نتیجه مطلوب  در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر فردیس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش فردیس نیوز، در این نشست از سوی نمایندگان ادارات بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، هلال احمرو سپاه ناحیه امام رضا(ع) آماری از تعداد زنان سرپرست خانوار ارائه شد و دیگر دستگاه ها از جمله میراث فرهنگی و گردشگری، شهرک صنعتی سیمین دشت و غیره، ظرفیت های موجود برای ایجاد این بازارچه و دستیابی به اهداف آن را ذکر کردند.

در این نشست رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر فردیس با اشاره به مشکلات بانوان سرپرست خانوار در تأمین معیشت و اقتصاد خانواده گفت: با توجه به اهمیت موضوع و پیشگیری از آسیب های اجتماعی تهدید کننده زنان سرپرست خانوار، طرح دو فوریتی ایجاد بازارچه دائمی خوداشتغالی برای زنان سرپرست خانوار در شورا مطرح و به اتفاق آراء به تصویب رسید.

ملیحه اکبری توان افزایی و حمایت از بانوان سرپرست خانوار را از جمله اهداف این طرح برشمرد و بر لزوم توانمندسازی از طریق آموزش مهارت های درآمدزا و کمک به راه اندازی کسب و کار برای این قشر از جامعه، تأکید کرد.

وی هم اندیشی با دستگاه های ذیربط در خصوص زنان سرپرست خانوار و استفاده از تجربیات و نظرات آنها را در موفقیت و اجرای این طرح مؤثر دانست و افزود: با همکاری دستگاه های متولی و استفاده از آمارهای موجود، بانک اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار، به منظور تفکیک جامعه آماری زنان سرپرست خانوار در موضوعات شاخص و تأثیرگذار، میزان تحصیلات، میزان آشنایی با مهارت ها، شرایط اجتماعی و اقتصادی آنها، ایجاد شود تا بتوانیم با نیازسنجی و اولویت بندی در جهت رفع مشکلات آنها حرکت کنیم.

بانوی عضو شورای اسلامی شهر فردیس گفت: از فرمانداری انتظار داریم از طریق برقراری تعامل با بانک های سطح شهر و تسهیل در دریافت وام اشتغال ما را در اجرای بهتر این طرح، یاری کند. امیدواریم با استفاده از ظرفیت اصناف، مراکز فنی حرفه ای و دانشگاه ها در آموزش مهارت ها، به این افراد کمک کنیم.

 وی افزود: با همکاری نهاد های متولی امور زنان سرپرست خانوار، اتاق مشاوره ای ایجاد خواهیم کرد تا بتوانیم با ارائه راهکارهای مؤثر در جهت تقویت خودباوری و شکوفایی توانمندی های این قشر، گام های مثبتی برداریم.

در این نشست حسین احمدوند عضو شورای اسلامی شهر فردیس استفاده از ظرفیت های موجود شهرداری از جمله بازارچه نقش جهان را پیشنهاد کرد.

رضا اسماعیلی ذبیحی عضو دیگر شورای اسلامی شهر فردیس انعقاد تفاهم نامه بین مدیریت شهری و دستگاه های متولی در حوزه زنان سرپرست خانوار  و تدوین آیین نامه اجرایی برای ایجاد این بازارچه را مورد تأکید قرار داد و افزود: ایجاد غرفه های دائمی نیازمند بودجه کلان است که انجام آن برای امسال ممکن نیست و باید در دفترچه بودجه سال آتی لحاظ شود.

مجتبی قاسمی نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر فردیس نیز تعیین مهلت زمانی تا هفته دولت را برای اجرای این طرح پیشنهاد کرد و گفت: برنامه ریزی زمانبندی و اقدام عملیاتی  برای اجرای این طرح ضروری است. استفاده از فضاهای موجود از جمله بازارچه بوستان، غرفه های پارک تندرستی، زیرپل سرحدآباد و غیره می تواند در تسریع اجرای این طرح مؤثر باشد.

در ادامه علی خوشگرد معاون خدمات شهر شهرداری فردیس با تأکید بر لزوم ارائه خدمات و برقراری امنیت در بازارچه های دائمی به ویژه برای بانوان، گفت: ایجاد بازارچه در فضاهای باز برای این قشر مناسب نیست و باید بازارچه در فضای بسته با امکانات لازم ایجاد شود. از سوی دیگر برای موفقیت در اجرای این طرح وجود مشاور و استفاده از تجربیات مجریان طرح های مشابه این طرح، ضروری است.

پس از بیان نظرات، ارائه آمارها و اعلام آمادگی برای کمک به اجرای این طرح از سوی نهادهای مربوطه، مقرر شد پس از بررسی ابعاد مختلف موضوع مورد بحث توسط معاون خدمات شهر شهرداری فردیس و استفاده از تجربیات مشاور، لایحه مربوطه برای نهایی شدن به شورای اسلامی شهر ارائه شود تا در صورت تأیید در اسرع وقت به اجرا برسد.

 

 

 

 

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛ آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛
طرح ترنم با هدف توسعه عدالت آموزشی و ارتقای سطح کیفی مدارس کم برخوردار ...
مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز: مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز:
نقشه استراتژی منابع انسانی شرکت گاز استان البرز تا پایان شهریور رونمایی می شود ...
ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش  برای اولین بار در البرز؛ ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش برای اولین بار در البرز؛
راه اندازی ۴ سامانه الکترونیکی در جهت تسهیل در امور فرهنگیان ...