اوباما به ملت ایران هشدار داد

رادیو فرانسه: باراک اوباما، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خطاب به ایران گفت: نگذارید فرصت امضای توافق دائمی بر سر پرونده اتمی‌تان با جامعه بین المللی از دست برود.

به گزارش سرویس سیاسی فردیس نیوز، باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا که در سخنان سال گذشته خود در سازمان ملل متحد به صورت مفصل درباره برنامه هسته ای ایران سخن گفته بود، در نطق امسالش به دو جمله کوتاه، البته با لحنی هشدارآمیز اکتفا کرد.

 

 

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه، ۲۴ سپتامبر، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت که با رویکرد کشورش در مذاکرات هسته‌ای با ایران، می‌توان به راه‌حلی رسید که مطلوب هر دو طرف گفت‌وگو باشد.

 

 

او گفت که آمریکا پیگیر راه‌حلی دیپلماتیک برای حل اختلافات هسته‌ای با ایران است.

 

 

باراک اوباما اضافه کرد که رویکرد آمریکا در یافتن این راه‌حل دیپلماتیک، بخشی از تعهد آن کشور برای توقف گسترش تسلیحات هسته‌ای و پیگیری صلح و امنیت جهانی بدون چنین تسلیحاتی است، اما این، "تنها در صورتی قابل تحقق است که ایران از این فرصت تاریخی استفاده کند."

 

او گفت: «پیام من به مردم و رهبران ایران ساده است، نگذارید این فرصت از دست برود. ما می‌توانیم به راه‌حلی برسیم که نیازهای شما به انرژی را تامین کند و همزمان، دنیا را مطمئن سازد که برنامه شما صلح‌آمیز است.»

 

 

   

 

 

   

 

 

   

 

 

 

باراک اوباما در بخش دیگری از سخنانش بدون آنکه از سیاست های حمایتی آمریکا از تروریست ها در سوریه چیزی بگوید و به عوامل پیدایش تروریست هایی مانند داعش اشاره ای کند، به نصیحت مسلمانان پرداخت و گفت:

 

 

ایالات متحده در جنگ با اسلام نیست. تقابلی بین آمریکا و اسلام نیست و آینده بشریت وابسته به همکاری همگان علیه افراط‌گرایان مذهبی و قومی است.

 

 

به گفته او، جهان باید با این چالش با چهار روش رو به‌ رو شود: «نخست اینکه داعش باید سرانجام به طور کامل نابود شود. داعشی‌ها تنها زبان زور را می‌فهمند و آمریکا از توان خود برای کمک به نابودی این گروه استفاده می‌کند»

 

 

او تهدید کرد هر کس که به داعش پیوسته، بهتر است صحنه نبرد را ترک کند.

 

 

آقای اوباما افزود: «چالش دوم این است که جهان اسلام باید از تفکر داعشی برائت بجوید. افکار نوجوانان را نباید با کینه آلوده کرد»

 

 

وی تصریح کرد: «ایدئولوژی داعش و القاعده و بوکوحرام خواهد مرد اگر مسلمانان کارزارهای تبلیغاتی بر روی اینترنت و در مساجد و غیره برای مقابله با آن به راه بیندازند»

 

 

رییس جمهوری آمریکا گفت که تسامح را باید از مدارس شروع کرد. ادیان باید به سوی هم پل بزنند.

 

 

آقای اوباما در مورد چالش سوم گفت: «مسیحیت در قدیم با جنگ‌های داخلی و خارجی همراه بود و امروزه اسلام. خشونت شیعه-سنی خاورمیانه را از هم گسیخته است. این جنگی است که برنده ندارد. به ‌ویژه سوریه نیازمند دولتی عادل و با ثبات است»

 

 

وی در مورد چالش چهارم گفت: «بهتر است جوانان مسلمان راه سازندگی را پیش بگیرند و نه راه پیوستن به گروه‌های افراطی. هیچ خدایی این کشتار‌ها را تایید نمی‌کند»

 

 

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین بار دیگر تاکید کرد که آمریکا دربرابر هر نیرویی که "تهدیدی برای غرب" باشد، می‌ایستد. او با این‌حال مدعی شد که آمریکا یک "قدرت اشغالگر" نیست.

منبع: جام نیوز


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه