اهالی شهرک طالقانی کجای تصمیم گیری قرار دارند؟
پرینت
#۶۴٨٨
98/04/25 سه شنبه 19:12

اهالی شهرک طالقانی کجای تصمیم گیری قرار دارند؟

ناگفته هایی از خط انتقال لوله ۹۰۰آب به فردیس

مریم آقانوری/ سال هاست فردیس با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم می کند و با وجودی که بخش اعظمی از نیاز آب استان تهران از سدکرج تأمین می شود، فردیس همچنان از این منبع عظیم بی بهره است و سهمی از آب سد کرج ندارد. آب فردیس همچنان  از 64 حلقه چاه تأمین می شود و خشکسالی های گذشته، پایین رفتن سطح سفره های آب زیرزمینی، تأمین فشار مورد نیاز در شبکه آبرسانی و بسیاری موارد دیگر از مشکلات عدم اتصال شبکه آبرسانی این شهرستان نوپا به شبکه آب شرب شهر کرج است. در سال های گذشته برای اتصال و رفع مشکل کم آبی های فردیس، طرح ایجاد مخزن ذخیره آب در شهرک جهان نما و خط انتقال لوله 900 میلیمتری از این شهرک تا فردیس طراحی شد که با توجه به جمعیت روبه رشد و نیاز شهرستان، در سال 93 لوله های آن نیز خریداری شد و قرار بود این طرح با وجود موانع بسیار از جمله گذر از عرض رودخانه فردیس، شهرک طالقانی، جاده مخصوص و اتوبان، به سرعت اجرا شود. اما سال هاست که تنها علت تأخیر، وجود معارض و عدم رضایت اهالی شهرک طالقانی و جمله "درحال پیگیری است" از نمایندگان استان البرز و مسئولان شهرستان شنیده می شود. برخی آبفا را به قصور متهم می کنند و در برخی موارد درخواست مبلغ معوض از سوی اهالی شهرک و عدم وجود اعتبارات لازم در این خصوص مطرح می شود.

با توجه به این تعارضات، برآن شدیم به سراغ اهالی شهرک طالقانی برویم و دلایل این همه مخالفت و حداقل 4 سال جلوگیری از طرح خط انتقال لوله 900 را جویا شویم. در یک روز گرم تیرماه، با هر سختی بود خود را به شهرک طالقانی رساندم. با چند نفر از اهالی و یکی از اعضای هیئت مدیره این شهرک گفتگو کردم. اگرچه تصورم ازمعارضان پروژه انتقال آب فردیس که شنیده بودم به هیچ راهی راضی به عبور خط لوله از شهرکشان نمی شوند، خوب نبود و در بدو امر از لحن آنها هم شاید همین احساس را تصور کردم. اما در پایان گفتگو که حدود 3 ساعت زیر آفتاب و بازدید از محل حفاری و مسیر آن طول کشید، حسی متفاوت داشتم و در دلم به آنها حق می دادم.

شهرک طالقانی با 51 خانوار و حدود 350 نفر جمعیت در منطقه ای حاشیه رودخانه فردیس و مقابل شهرک وحدت قراردارد که حدفاصل این شهرک با رودخانه، ملکی شخصی با وسعت 75 هزار متر واقع شده و گویا مالک آن خارج از ایران ساکن است. اطراف شهرک جز یک قسمت در مجاورت همان ملک و در محل حفاری شده توسط آبفا،  با دیوارهای بتونی محصور شده است. در  فاصله کمتر از صد متر از آخرین کوچه این شهرک لوله 900 میلیمتری در عمق حدود 6 متر و تقریبا عرض 4 الی 5متری  قراردارد که از عرض رودخانه به صورت اُریب گذشته ،ملک شخصی را دور زده، از انتهای مجاور پادگان وارد شده و با تخریب چند بلوک از دیوارهای بتونی قصد عبور از شهرک طالقانی را دارد و البته بی اجازه اهالی تا کنار دیوارهای آخرین خانه شهرک نیز آمده، اما اهالی دستور توقف پروژه را از مرجع ذیربط گرفته و مانع ادامه آن شده اند.

ساکنان این شهرک همه از خانواده های شهدا، ایثارگران و جانبازان هستند؛ این موضوع وقتی با آنها همکلام می شوی، نیز قابل فهم است. این افراد که زمانی برای حفظ خاک و ناموس این مملکت، خانواده خود را رها کرده و سر در تیررس گلوله دشمن قراردادند؛ چطور می شود که حالا برای رساندن آب به جمعیت 600 هزار نفری فردیس و عبور لوله انتقال از معبر شهرکشان رضایت نمی دهند؟!

با آنها صحبت می کنم. بسیار دلخورند از اینکه در هیچ جلسه رسمی برای تصمیم گیری در خصوص ملکشان از آنها حتی نظرخواهی نشده است و تنها یکبار دکتر کولیوند نماینده استان البرز از محل پروژه بازدید کرده است. هیچ مسئولی تا کنون برای رفع مشکلات آنها اقدام نکرده و شهرک از هیچ نوع خدماتی برخوردار نیست. دلگیرند که بدون در نظر گرفتن شرایط آنها، از یک طرف بدون اجازه حتی دیوار شهرکشان تخریب شده و لوله تا بیخ گوششان آمده و حالا با اجرای پروژه در بالادست ریل،  می خواهند  آنها را در عمل انجام شده و تحت فشار قرار دهند.

از سوی دیگر شرایط خاص این شهرک را باید مد نظر قرار داد؛ این شهرک با قدمت حدود 50 سال و خانه های ویلایی که به گفته اهالی داخل ساختمان ها همگی از چوب ساخته شده و استحکام چندانی ندارد. همچنین کف معبر در زمان ساخت این شهرک، با میلگرد و بتون شناژبندی شده و کندن آن بدون ایراد خسارت به ساختمان ها، جز با دستگاه های پیشرفته ممکن نیست؛ بطوریکه تعمیر ترکیدگی لوله ها در هر مکان به سختی انجام می شود. همچنین کوچه ها کم عرض و پیچ در پیچ با طول 500 متر که امکان عبور لوله 900میلیمتری  با عرض و عمق کانال آن، از این مسیر ممکن به نظر نمی رسد. 

سوالات زیادی ذهنم را به خود مشغول می کند؛  با توجه به عدم افراز املاک این شهرک که حدود املاک مالکان و معبر عمومی هنوز مشخص نیست؛ عبور لوله از ملک شخصی افراد و بدون رضایت مالک، محل اشکال نیست؟! اگر اینطور است پس چرا ملک شخصی در حد واسط رودخانه و شهرک طالقانی که مسیر مستقیمی تا شهرک است؛ برای عبور لوله 900 میلیمتری انتخاب نشده است؟!  آیا نباید مدیران در زمان طراحی یک پروژه در خصوص امکان و نحوه اجرای آن و توافق با معارضان تحقیق و بررسی کنند؟! آیا نباید پیش از تصمیم گیری در خصوص یک پروژه با معارضان آن گفتگو شود؟! اگر در خصوص کسب رضایت با معارضان جلسه ای تشکیل نشده پس جمله مدیران مبنی بر  "در حال پیگیری است"، مربوط به چه می شود؟! رضایت مالکان یا اجبار آنها و یا نادیده گرفتنشان؟! آیا مدیران ذیربط، استاندار البرز و نمایندگان مجلس نمی توانند با تسهیل در  افراز املاک این منطقه که از مهمترین مشکلات اهالی به نظر می رسد، رضایت آنها را جلب کنند؟!

در بازدید از محل حفاری، البته از نگاه یک فرد عادی و نه کارشناس، شاید عبور مستقیم و کوتاهتر  لوله از یک منزل شخصی، ممکن باشد. چرا که کف خانه ها شناژ بندی ندارد و فقط نیاز به شُل کردن سر کیسه و خرید این ملک دارد. 

به نظرم گلایه اهالی و اعتراضشان اصلا بیجا نبود. آنها حق دارند و باید به حقوقشان احترام گذاشت. از بی احترامی و نادیده گرفته شدن دلشکسته اند و شاید به جای اینگونه مدیریت منفعلانه، اقدام و هزینه سرمایه مردم و توقف یک پروژه و سختی کم آبی که مردم فردیس را گرفتار کرده، قدری مدیریت هوشمندانه لازم بود تا این پروژه به نتیجه برسد. 

،

 

 

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛ آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج اجرا می کند؛
طرح ترنم با هدف توسعه عدالت آموزشی و ارتقای سطح کیفی مدارس کم برخوردار ...
مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز: مدیر منابع انسانی شرکت گاز استان البرز:
نقشه استراتژی منابع انسانی شرکت گاز استان البرز تا پایان شهریور رونمایی می شود ...
ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش  برای اولین بار در البرز؛ ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش برای اولین بار در البرز؛
راه اندازی ۴ سامانه الکترونیکی در جهت تسهیل در امور فرهنگیان ...