امضاء توافقنامه مشترك مرزي بين ايران و افغانستان

فردیس نیوز - بمناسبت دهه مبارك فجر، سومين نشست فرماندهان مرزي ايران و افغانستان در شهر نيمروز افغانستان برگزار و توافقنامه اي به امضاء طرفين رسيد.

به گزارش فردیس نیوز ، سرتيپ پاسدار «قاسم رضايي» فرمانده مرزباني ناجا در صدر هيئتي متشكل از  فرماندهان استان هاي مرزي سيستان و بلوچستان ، خراسان رضوي و جنوبي، فرماندهان هنگ هاي مرزي همجوار با كشور افغانستان و همچنين جمعي از معاونان ستادي با استقبال گرم سرلشكر «محمد شفيق فضلي» فرمانده مرزباني افغانستان و جمعي از فرماندهان ارشد مرزباني اين كشور وارد افغانستان شدند.

فرمانده مرزباني افغانستان در اين نشست كه در سالن جلسات گمرك شهر نيمروز برگزار شد، ضمن خيرمقدم به ميهمانان و ابلاغ سلام گرم رياست جمهور آن كشور، ايام الله دهه فجر را به فرمانده مرزباني و مردم كشورمان تبريك گفت و افزود : از مصوبات نشست هاي قبلي بسيار استفاده كرديم و اعتقاد دارم بين دو كشور دوست و مسلمان ايران و افغانستان هيچ گونه مرزي وجود ندارد و افغانستان وطن دوم شماست زيرا هر دو كشور دين مشتركي دارند و جمهوري اسلامي ايران، هزاران مهاجر ما را به عنوان كشور دوست و برادر پناه داده است.

وي در ادامه با اشاره به اينكه جلسات و تعاملات دوسويه باعث كاهش مشكلات مرزي مي شود، بيان داشت : ما بيش از سه دهه درگير جنگ با تروريسم ، القاعده و مواد مخدر در كشور خود هستيم كه ما را بسيار به خود مشغول كرده است و اميدوارم با برادري و اتحادي كه بين مرزباني دو كشور بوجود آمده، بتوانيم آنها را نابود کنيم و اطمينان مي دهم قاطعانه با دشمن مشترکي که همسايه ما را متضرر ساخته، برخورد خواهيم کرد .

در ادامه فرمانده مرزباني كشورمان ضمن قدرداني از ميزباني كشور افغانستان گفت: مصادف شدن اين نشست با دهه مبارك فجر و سالروز پيروزي انقلاب اسلامي که با ورود حضرت امام (ره) نفس جديدي به اسلام دميده شد را به فال نيك مي گيريم .

وي افزود : افغانستان وطن دوم ما مي باشد، در حقيقت هرجا نداي الله اكبر و لا اله الا الله باشد آنجا وطن ما است .

سردار رضايي افزود : مي دانيم با فتنه استكبار و حمايت و پشتيباني اسرائيل، درگير جنگ و دو فتنه مواد مخدر و تروريسم در منطقه هستيد و استکبار با ايجاد فتنه ها قصد تفرقه و اختلاف بين دو کشور را دارد که با عنايت خداوند، هوشياري دولتمردان و مردم، حتما موفق نخواهند بود .

در ادامه بحث و گفتگو در اين نشست، در راستاي ارتقاء سطح امنيتي مرزهاي دو كشور ، تسهيل و ارائه خدمات به مرزنشينان با افزايش  بازارچه هاي مرزي و خدمت رساني در نقاط محروم مرزي و همكاري در مبارزه با شرارت ها و مواد مخدر، توافقنامه اي به امضاء دو کشور رسيد.

فرماندهان مرزباني دو كشور در پايان نشست با حضور در جمع خبرنگاران حاضر و به سوالات آنان پاسخ دادند.

سردار رضايي فرمانده مرزباني كشورمان هدف از برگزاري اين نشست را تعهد به مصوبات اجلاس هاي قبلي مبني بر برگزاري اجلاس هاي مشترك مرزي و حل و فصل موضوعات مرزي اعلام کرد و افزود : سطح تعاملات با مرزباني كشور دوست و همسايه افغانستان بسيار خوب و گسترده است و در مرز بين دو كشور، طبيعي است كه سوء استفاده هايي صورت گيرد و اين نشست هاي تعاملي، جوابي است براي سوء استفاده كنندگان و ما در مرز مشكلي كه قابل حل نباشد نداريم .

فرمانده مرزباني كشور افغانستان نيز در جمع خبرنگاران گفت: الحمدلله وضعيت مرزهاي دو كشور به دليل تلاش و همكاري خوب مرزباني جمهوري اسلامي ايران مطلوب و تعامل و ارتباط تنگاتنگي بين مرزبانان بوجود دارد.

براساس اين گزارش، در ادامه فرمانده مرزباني جمهوري اسلامي ايران پيشنهاد برگزاري نشست هاي چند جانبه با حضور مسئولان مبارزه با مواد مخدر، مسئولان كشوري و لشكري دو كشور  را در راستاي برنامه هاي مبارزه با مواد مخدر، ارائه داد تا راهكاري جهت مقابله با پديده شوم مواد مخدر اتخاذ شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه