افول مطبوعات ایرانی
پرینت
#۶٣۶۵
98/02/22 يكشنبه 18:37

افول مطبوعات ایرانی

فردیس نیوز- امسال با اخراج برخی خبرنگاران و همچنین گرانی مطبوعات آغاز شد. اتفاق های ناخوشایندی که ممکن است آینده ای تاریک برای رسانه های مکتوب ایرانی را ترسیم کند؛ اما آیا این اتفاقات خبر از مرگ روزنامه های ایرانی می دهد!؟

تعدیل نیرو تنها مربوط به روزنامه همشهری نمی شود و این مسئله در رسانه ها و روزنامه های متعددی در سال 98 در حال رخ دادن است. از طرفی گرانی کاغذ هزینه های مطبوعات را دوچندان کرده است و روزنامه های متعددی مجبور شدند روزنامه های خود را گران کنند.
گرانی که در اوضاع اقتصادی فعلی کشور ممکن است منجر به حذف مطبوعات از سبد خانواده های ایرانی شود. آیا این اتفاقات خبر از فرا رسیدن زمان افول و مرگ مطبوعات می دهد؟

در پاسخ به سوال بالا باید گفت؛ رسانه نمی میرد بلکه مدل و نوع کنشش بر اساس مقتضیات دنیای مدرن با مخاطب  تفاوت پیدا می کند. بنابراین بخشی از تعدیل نیروها در رسانه مربوط به وضعیت اقتصادی حاکم بر رسانه ها می شود که البته این مسئله برای ادامه حیات رسانه مخصوصا روزنامه از اهمیت زیادی برخوردار است. چراکه مخاطب هم باید روزنامه را خریداری کند و او هم مجبور است به دلیل شرایط اقتصادی روزنامه را از سبد خرید خانوار حذف کند. لذا روزنامه ها نمی توانند درآمدی کسب کنند و این پروسه یکجایی از هم گسسته می شود؛ ناگزیر شرایط اقتصادی در تعدیل نیروها و در بحث کارکرد رسانه ای تاثیرگذار است و نباید از آن غافل شد.

ضمن اینکه در دنیای شبکه ای و دنیایی که مخاطب روزانه با هزاران پیام های خبری، تبلیغاتی، رسانه ای و... مواجه است ناخودآگاه مدل رسانه های نوظهور بر کارکردهای رسانه ای تاثیرگذار است. ممکن است اقبال به روزنامه های چاپی و کاغذی کم باشد اما اگر همین روزنامه ها در قالب اینترنتی بروز و ظهور داشته باشند این اتفاق را نمی توانیم بعنوان مرگ یاد کنیم، کمااینکه ما اساسا در کشور با خواندن به مفهوم اینکه چیزی را بعنوان کاغذ یا کتاب دستمان بگیریم، مشکل داریم و ترجیح می دهیم با روش های ساده تر در معرض اخبار قرار بگیریم.

لذا دنیای شبکه ای و شکل های نوین رسانه ای در اینکه اقبال به نشریات مکتوب کمتر شود، تاثیرگذار هستند و افراد ترجیح می دهند اخبار را در گوشی تلفن همراه خود دریافت کنند. در هزاره سوم شما با مخاطبینی رو به رو هستید که می خواهند محتوا را کوتاه، سریع، جذاب و جدید دریافت کنند، لذا مخاطب ترجیح می دهد کمترین انرژی را صرف کند؛ برای اینکه بیشترین محتوا را دریافت کند. به همین دلیل بیشتر از آنکه به سراغ رسانه های مکتوب برود، سعی می کند اخبار را از طریق رسانه های شبکه ای دریافت کند.

نکته ای که وجود دارد این است که حتی اگر مخاطب روزنامه نخرد اما اگر صفحه اول روزنامه ای را در سایتی ببیند آن را نگاه می کند. این نشان می دهد که مخاطب به دنبال این است که در کوتاه ترین زمان ممکن، دقیق ترین محتوا را دریافت کند. لذا اگر رسانه نتواند بیشترین و دقیق ترین محتوا را به مخاطب بدهد، شکست خواهد خورد.


ابراهیم کردلو
کارشناس ارشد ارتباطات
۲۲اردیهشت۹۸

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز