افزایش 21 درصدی تولید گندم در فردیس
پرینت
#۶٣٨٢
98/02/29 يكشنبه 14:33

افزایش 21 درصدی تولید گندم در فردیس

موسوی: وجود دلالان و بازار قاچاق آنسوی مرزها، دلیل افزایش قیمت تولیدات کشاورزی است

آقانوری/ نشست کمیته برداشت شهرستان فردیس با حضور معاون برنامه ریزی فرمانداری، رئیس جهاد کشاورزی و نمایندگان دستگاه های ذیربط در راستای تسهیل در روند برداشت محصولات کشاورزی شهرستان پیش از ظهر امروز در محل فرمانداری فردیس  برگزار شد.

به گزارش فردیس نیوز، در این نشست رئیس جهاد کشاورزی شهرستان فردیس با ارائه آماری از شرایط محصولات گندم و جو در این شهرستان گفت: در سال 97 سطح مصوب محصول گندم در شهرستان 300 هکتار بوده که  با افزایش 10 درصدی نسبت به سطح مصوب، 332 هکتار کشت شده است. امسال سطح زیر کشت این محصول با همان  میزان سطح مصوب، به  366 هکتار رسیده که نسبت به سال گذشته، 22 درصد رشد داشته است.

سید محسن موسوی میزان عملکرد  سال گذشته گندم در شهرستان فردیس را 6.4  تن در هکتار و تولید محصول گندم در شهرستان را 2115 تن اعلام کرد و افزود: امسال با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی به برکت بارش های ماه اخیر، افزایش قابل توجهی در تولید محصول گندم  در سطح شهرستان فردیس پیش بینی می شود.

وی با بیان اینکه امسال متوسط عملکرد در تولید محصول گندم شهرستان فردیس،7 تن پیش بینی شده است، ادامه داد:  این میزان در استان البرز 5.3تن و در کشور 4.7 تن است که با توجه به شرایط موجود در شهرستان فردیس، امسال پیش بینی تولید گندم 2562 تن است که این میزان نسبت به سال گذشته 21 درصد رشد دارد.  

 رئیس جهاد کشاورزی فردیس سطح مصوب محصول جو در  شهرستان را 70 هکتار اعلام  کرد و گفت: پیش بینی برای تولید محصول جو 128 تن است که نسبت به سال گذشته 88 درصد افزایش تولید خواهیم داشت.

وی با اشاره به جنگ اقتصادی، وضعیت تحریم ها و کاهش ارزش ریال، حمایت همه جانبه دستگاه های ذیربط از کشاورزان را خواستار شد و افزود: حمایت از کشاورزان و تسهیل شرایط تولید محصولات کشاورزی در حذف واسطه ها، جلوگیری از قاچاق محصولات و کنترل قیمت ها در کشور نقش اساسی دارد.

موسوی با بیان اینکه وجود دلالان و واسطه ها نظام اقتصادی کشور را مختل می کند؛ اظهار داشت: وجود دلالان و بازار قاچاق آنسوی مرزها، موجب افزایش قیمت محصولات کشاورزی است. با توجه به کمبود و گران بودن محصولات کشورمان در آنسوی مرزها، دلالان با قیمت های چند برابر نرخ دولتی محصولات را از کشاورزان خریداری و به خارج از کشور قاچاق می کنند. در حال حاضر قیمت تضمینی مصوب دولت برای خرید گندم هزار و 725تومان است و از سوی دلالان قیمت خرید گندم تا سه هزار و 800 تومان نیز به کشاورزان پیشنهاد شده است.

وی بر لزوم کنترل و نظارت بیشتر دستگاه های نظارتی در جهت حذف دلالان و قاچاقچیان محصولات کشاورزی تأکید کرد و افزود: اگرچه اطلاع رسانی و آگاه سازی کشاورزان نسبت به تحویل محصولات کشاورزی به مراکز خرید دولتی از سوی جهاد کشاورزی انجام می شود، اما پرداخت به موقع و آنلاین مبلغ محصولات از سوی مراکز دولتی به کشاورزان می تواند در حذف عناصر واسطه بسیار مؤثر باشد.

رئیس جهاد کشاورزی فردیس با بیان اینکه عملیات برداشت محصول شهرستان فردیس ظرف چند روز آتی بوسیله 4 دستگاه کُمباین انجام می شود؛ تأمین سوخت مورد نیاز کُمباین ها و تسهیل در تردد این خودروها و کامیون های حمل محصولات را از شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی و پلیس راهور شهرستان خواستار شد.

گفتنی است دانه روغنی کُلزا نیز از محصولات شهرستان فردیس است که در سطحی به وسعت 14 هکتار کشت می شود.

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش  برای اولین بار در البرز؛ ابتکار ناحیه ۳ آموزش و پرورش برای اولین بار در البرز؛
راه اندازی ۴ سامانه الکترونیکی در جهت تسهیل در امور فرهنگیان ...
ضرورت  توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس	ضرورت توجه ویژه به موضوع سرویس مدارس
سرویس مدارس می تواند یک کلاس فرهنگی باشد ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان سیل مهربانی همکلاسی های البرز برای کمک به دانش آموزان لرستان
قاسمی: با سیل مهربانی و سد دانایی با مشکلات مقابله می کنیم ...
بارش های امسال و تغییر  وضعیت در حوزه منابع آبی کشور بارش های امسال و تغییر وضعیت در حوزه منابع آبی کشور
کولیوند: سیل کمک های مردمی به سیل زدگان، نتیجه همبستگی ملت ایران است ...
سیل مهربانی همکلاسی های البرز سیل مهربانی همکلاسی های البرز
و مشارکت بیش از 700 مدرسه و مرکز آموزشی در آموزش و پرورش ناحیه 3 کرج ...