اعلام ۱۴مورد شکایت از کاندیداهای انتخاباتی البرز

فردیس نیوز- رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان البرز از ۱۴ مورد شکایت از کاندیداهای انتخاباتی البرز خبر داد.

به گزارش فردیس نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین روحی یزدی در نشست خبری با اصحاب رسانه که امروز برگزار شد، اظهار داشت: در انتخابات خبرگان رهبری هیچ‌گونه تغییراتی در استان البرز ایجاد نشده و 6 نفری که به عنوان لیست تایید صلاحیت شده‌ها توسط شورای نگهبان منتشر شد، به قوت خود باقی هستند و فعالیت‌های تبلیغاتی خود را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه در انتخابات مجلس شورای اسلامی بر اساس آمار تا این لحظه در حوزه انتخابی کرج 61 نفر و در حوزه انتخابیه ساوجبلاغ 20 تایید صلاحیت شدند، افزود: اسامی این 20 نفر فردا به طور رسمی توسط فرمانداری اعلام می‌شود و پس از آن از روز 29 بهمن ماه تبلیغات خود را به مدت یک هفته آغاز می‌کنند.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان البرز با بیان اینکه از فردا تبلغیات انتخابات مجلس شورای اسلامی در البرز همزمان با سایر استان‌ها آغاز می‌شود، تصریح کرد: این لیست از فردا در اختیار رسانه‌های جمعی قرار می گیرد و انتشار این مرحله از لیست تایید صلاحیت شده‌ها هیچ‌گونه منع قانونی ندارد.

وی در مورد برخورد قانون با متخلفان انتخاباتی، گفت: 2 راهکار برای برخورد با تخلفات انتخاباتی داریم که یکی از آن‌ها تبلیغات بر خلاف معیارهای قانونی است که به افراد برای جمع‌آوری ابلاغ می‌شود و راهکار دیگر شکایت از متخلفان است.

روحی یزدی خاطرنشان کرد: تاکنون 14 مورد شکایت انجام شده که از این تعداد برخی منجر به تذکر به کاندیداها و حامیان آن‌ها شده و برخی دیگر نیازمند پیگیری قضایی است که در دست پیگیری براساس قانون قرار دارد.

وی بیان کرد: عمده تخلفات این افراد به تبلیغات زودهنگام بازمی‌گردد البته تبلیغات تخریبی نیز 2 مورد بوده که در حال آماده سازی است تا به دادسرا اعلام شود.

وی با اشاره به اینکه فصل ششم قانون انتخابات در مورد تبلیغات و نحوه آن است، اظهار داشت: در اصل باید همه مواد قانونی رعایت شود و حق ندارند در هر مسیر و شاهراهی در قالب بنرهای بزرگ نصب کنند و این محدودیت‌ها وجود دارد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه ابعادی که برای کاندیداهای خبرگان در نظر گرفته شده 100* 70 سانتیمتر است ، تاکید کرد: نصب هر بنر بزرگتر از این ابعاد، خلاف قانون است و به طور قطع مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

وی افزود: انتظار مردم از کاندیداها به ویژه در حوزه خبرگان این است که جایگاه ها را در نظر بگیرند و دید معنوی‌ای که مردم بر روی خبرگان دارند را به یک انتخابات صرفا سیاسی تبدیل نکنند.

روحی یزدی با اشاره به شگردهای تبلیغات زودهنگام، گفت: برخی کاندیداها از ترفندهای نخ‌نما شده استفاده می‌کنند و به عنوان مثال برای تبلیغ نامزدی بنرهایی در معابر عمومی نصب کردند و اطرافیان آن فرد با دفتر هیئت نظارت بر انتخابات استان البرز تماس می‌گیرند و عنوان می‌کنند که رقبای ما این کار را انجام داده‌اند که بر اساس بررسی‌ها مشخص شده که اقدام رقبا نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه این اقدامات را با 2 انگیزه انجام می‌دهند، بیان کرد: تبلیغات زودهنگام و پیش‌کشیدن بحث رقبا برای فرار از قانون از انگیزه‌های این افراد است که نوعی دور زدن قانون و فرار از آن است که در بررسی‌ها مشخص شده که افرادی که این اقدامات را انجام می‌دهند از اطرافیان نامزد بوده اند و از این راه برای فرار از قانون و توجیه تخلف خود استفاده کرده‌اند.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان البرز خاطرنشان کرد: در دوره‌های گذشته نیز این تبلیغات زودهنگام در قالب جلسات مذهبی، گفتمان‌های سیاسی و دعوت از افراد و اشخاص مختلف این فعالیت‌ها را انجام می‌دادند اما با توجه به اینکه در دوره‌های گذشته در انتخابات مجلس تابع تهران بودیم و شاهد ورود احزاب به شکل مستقل به این شیوه نبودیم.

منبع : تسنیم

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه