از خیاطی یواشکی تا کسب رتبه کارآفرین نمونه کشور
پرینت
#۶٩٢١
98/11/29 سه شنبه 20:00

از خیاطی یواشکی تا کسب رتبه کارآفرین نمونه کشور

حسینی: آموزشگاه های فنی و حرفه ای حمایت نمی شوند

مریم آقانوری/ با صنعتی شدن حوزه مد و لباس، کشورهای پیشرفته دنیا با الگوبرداری از سلایق و ذائقه اقوام و ملل مختلف، با ترکیب هنر و صنعت، تأمین بخش اعظمی از نیازهای جامه هدف را در دستور کار خود قرار داده و البته به سودهای هنگفتی رسیده اند. اما متأسفانه در کشور ما صنعت پوشاک با عدم نظارت و حمایت کافی از سوی مسئولان، گرانی و تورم و هجوم کالاهای چینی از بین رفت و تولیدکنندگان خُرد نیز بدون حمایت، یکی یکی از صحنه تولید حذف شدند.

صنعتی که علاوه بر تأثیر مستقیم بر اقتصاد و تولید ناخالص داخلی، تأثیری شگرف در فرهنگ جوامع دارد. وجود علاقمندان فراوان در حوزه مد و لباس به ویژه بانوان خلاق، ریزبین و البته هنرمند با تلفیق این ویژگی ها به صبر و حوصله در طراحی و تولید، همواره از ارکان اصلی رشد و پیشرفت آن بوده اند. فردیس هم مثل همیشه مأمن تلاشگران، هنرمندان و نخبگان کشوری بوده و این بار نیز یکی از بهترین ها و کارآفرین نمونه کشوری در حوزه پوشاک را در خود جای داده است. زهرا سادات حسینی متولد 1361 در خانواده ای متوسط به دنیا آمد که مادرش خیاط بود.

حسینی می گوید: از همان کودکی به خیاطی علاقه داشتم. حتی با وجود مخالفت های مادرم، یواشکی به سراغ چرخ خیاطی او می رفتم و با تکه های پارچه، علاقه ام را به چالش می کشیدم.

از ثبت نام در آموزشگاه فنی و حرفه ای، ورود رسمی  به این حرفه از  15 سالگی و سپس کسب رتبه دوم المپیاد کشوری فنی و حرفه ای می گوید و اینکه پدر با دیدن  علاقه وافر دخترش به خیاطی، از ادامه فعالیت او در  این حرفه اعلام حمایت می کند و  زهرا با شرکت در آزمون رسمی مربیگری و اخذ مدرک، در 19 سالگی، مربی یکی از  آموزشگاه های شهر شده و در 23 سالگی با اخذ مدرک مدیریت آموزشگاه، آموزشگاهش را دایر می کند.

حسینی می گوید:  به هدفم رسیده بودم؛ اما این برایم آغاز راه بود و علاقه سیری ناپذیر من به یادگیری در این حرفه تمامی نداشت. دوره ها و انجمن های تخصصی بسیاری شرکت کردم؛ اما هنوز در کارم خلأیی حس می کردم. در 24سالگی با شرکت در دانشگاه، تحصیل در رشته تکنولوژی دوخت را آغاز و مدتی به عنوان مدرس با دانشگاه علمی کاربردی همکاری کردم. همزمان با بنیاد ملی مد و لباس کشور همکاری داشتم و 35 مورد از آثارم دارای نشان شیما است(شیما: نشان ایرانی اسلامی و مالکیت معنوی آثار و ایده ها در حوزه مد و لباس ) و از طرف این بنیاد و انجمن طراحی کشور به دانشگاه آیدین ترکیه معرفی شدم و دوره هایی را در این دانشگاه گذراندم. در سال های گذشته با ثبت برند فاطیما، تلاش کردم تا طرح های خودم را به تولید برسانم. با 8 نفر دوزنده کار تولید را شروع کردم اما به دلیل  نوسانات دلار، عدم حمایت و اینکه نتوانستیم محصولاتمان را به بازار فروش وارد کنیم،  تولیدی ما  به سمت  ورشکستگی رفت و تعطیل شد. علاوه بر آن با توجه به قبولی 100 درصدی کارآموزان در آزمون های فنی و حرفه ای، کمک  و راهنمایی آنها تا مرحله ورود به بازار کار، به عنوان کارآفرین شناخته شدم. سال گذشته  نیز در اجلاس بانوان برند آفرین، جزو 5 برند برتر کشور و موفق به کسب  تندیس طلا شدم.

از او می خواهم در مورد وضعیت طراحی لباس به عنوان یک هنر مدرن در کشور توضیح بدهد.

گویا نمک به زخمش پاشیده ام. سر درد و دلش باز می شود و با لحنی همراه با نا امیدی می گوید:  متأسفانه طراحی لباس در ایران ناشناخته است و این هنرمندان در کشور  بسیار غریب هستند. توانایی در طراحی و تولید پوشاک متناسب با فرهنگ ایرانی در بانوان طراح برجسته کشور وجود دارد؛ اما بازار مافیا اجازه فعالیت طراحان را  نمی دهد. طرح های موجود در بازار پوشاک معمولا کپی می شود و یا به طور کلی پوشاک از چین وارد می شود و این موجب ورشکستگی صنعت پوشاک کشور شده است. تولید کنندگان و طراحان پوشاک که می توانند به عنوان ظرفیتی عظیم برای ایجاد صنعت پوشاک و پاسخگویی به نیاز جامعه  به کارگرفته شوند، با بی مهری و عدم حمایت  مسئولان کشور، کنارگذاشته شده اند. حتی در دانشگاه ها دوره طراحی لباس به صورت تخصصی به کارآموزان آموزش داده نمی شود(به یکی از کارآموزانش اشاره می کند)  فارغ التحصیلان مدرک طراحی لباس اغلب برای آموزش حرفه ای و تخصصی به  آموزشگاه مراجعه می کنند.

با گلایه از عدم حمایت مسئولان ذیربط از آموزشگاه های فنی و حرفه ای،  ادامه می دهد: یکی از موانع پیشرفت آموزشگاه های فنی و حرفه ای،  وجود آموزشگاه های غیرمجاز و موازی کاری برخی ارگان هاست. متأسفانه نظارت کافی برای جمع آوری آموزشگاه های غیرمجاز وجود ندارد و این مراکز بدون تخصص لازم و بدون پرداخت هزینه های جواز و مالیات مشغول فعالیتند. از سوی دیگر  موازی کاری برخی ارگان ها در برپایی کلاس های آموزشی و استفاده از مربیان غیر تخصصی بدون در نظر گرفتن جایگاه آموزشگاه ها از جمله مساجد و یا پایگاه های بسیج، آسیبی برای آموزشگاه های فنی و حرفه ای است. آموزشگاه ها بیلبوردهای تبلیغاتی و یا توان مالی مناسب برای هزینه های تبلیغات ندارند و متأسفانه نادیده گرفته می شوند.

لحنش ناامیدانه تر می شود و به ای کاش می رسد؛ ای کاش یک کمیسیون تخصصی هنر در شهرستان داشتیم که دردها و دغدغه های هنرمندان در آن مطرح می شد؛ چرا در شهرستان خانه هنرمندان نداریم؟! چرا در سرای محله ها از متخصصان حرفه های مختلف برای آموزش مهارت ها استفاده نمی شود؟! معافیت مالیاتی آموزشگاه ها  در مجلس مصوب شده اما اجرا نمی شود.  موضوع بیمه مدیران آموزشگاه ها  مطرح شده، حاضریم سهم بیمه را  هم پرداخت کنیم، اما همچنان  بیمه نداریم. در حالیکه آموزشگاه های  فنی و حرفه ای  وابسته به اداره کار هستند؛ هیچگونه حمایتی از آنها صورت نمی گیرد.

با اشاره به لوح تقدیر و تندیس هایش که بخشی از آنها را در معرض دید قرار داده، ادامه می دهد: کلکسیونی از لوح تقدیر دارم؛ اما متأسفانه  در عمل حمایتی صورت نمی گیرد و حمایت ها فقط به وعده ها محدود می شود.

وی در پایان می گوید: هنر به ویژه خیاطی مثل یک رود جریان دارد و مثل یک اقیانوس تمام نشدنی است. هر روز باید یک طرح نو یاد بگیری و این حس نوجوانی به من می دهد و هیچ وقت نمی توانم بگویم استاد شدم، چون هر روز چیزی تازه برای یادگیری هست.  

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
فردیس من صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز
پیام امام جمعه کرج در پی شیوع ویروس کرونا؛ پیام امام جمعه کرج در پی شیوع ویروس کرونا؛
دشمنان با سیاه نمایی و جعل اخبار کذب نخواهند توانست جامعه ما را ملتهب کنند / روحیه خود را با ارتباط ...
آیت‌الله حسینی همدانی در دیدار با نماینده منتخب مردم استان البرز در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی: آیت‌الله حسینی همدانی در دیدار با نماینده منتخب مردم استان البرز در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسل
اعتماد مردم به جوانانِ انقلابی در انتخابات نشانه‌ی ولایتمداری ملت است ...
با رای البرزی ها  دو نماینده  وارد مجلس می شوند با رای البرزی ها دو نماینده وارد مجلس می شوند
کار نماینده سوم البرز به دور دوم کشیده شد ...
برپایی ششمین همایش مرکز وکلای قوه قضائیه البرز برپایی ششمین همایش مرکز وکلای قوه قضائیه البرز
و تقدیر از وکلا و کارشناسان نمونه ...
آزادی  ۲۵  زندانی زن ندامتگاه فردیس آزادی ۲۵ زندانی زن ندامتگاه فردیس
بازدید رئیس کل دادگستری استان البرز از بند نسوان ندامتگاه فردیس ...