اجرای طرح سلامت دهان و دندان برای ۲۱۸ هزار دانش آموز البرزی
پرینت
#٢٧۶۵
94/06/29 يكشنبه 18:23

اجرای طرح سلامت دهان و دندان برای ۲۱۸ هزار دانش آموز البرزی

خدمات درمانی به دانش آموزان با اولویت دندان شماره ۶ که پس از دندانهای شیری در ۶ سالگی رشد خواهد کرد و با عدم اطلاع والدین این دندان دائمی فاسد خواهد شد تعلق می گیرد .

فردیس نیوز- رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز از اجرای طرح بزرگ سلامت دهان و دندان برای دانش آموزان ۶ الی ۱۲ سال خبر داد.

 به گزارش فردیس نیوز ، رضا طارمی با اعلام این خبر  گفت: در راستای اجرایی شدن تفاهم نامه همکاری ما بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت که سال گذشته به امضا رسید، سلامت دهان و دندان دانش آموزان به جد مورد پیگیری واقع شد که پیرو آن تفاهم نامه ای بین دو وزیر امضا شد تا در حوزه سلامت دهان و دندان دانش آموزان نیز قدم هایی مثبت برداشته شود.

وی افزود: در ۴ محور این دو وزارتخانه در راستای طرح متبوع با یکدیگر همکاری خواهند کرد، آموزش در اولویت کار بوده و در راستای آن به دانش آموزان، کارکنان و اولیا آموزش سلامت دهان و دندان داده خواهد شد و پس از آن خدمات پیشگیرانه و سطح اول است که در این مهم دانش آموزان مورد معاینه و غربال گری اولیه قرار خواهند گرفت. در مرحله بعد وارنش فلورایدتراپی برای آنها صورت می پذیرد و تمامی دانش آموزان ۶ الی ۱۲ سال استان البرز در مقطع ابتدایی شامل این طرح خواهند شد. 

طارمی تصریح کرد: اقدامات اولیه در این زمینه انجام شده و در مهر ماه کلید خواهد خورد، محور دیگر این برنامه موضوع درمان است، که با همکاری سازمان بیمه سلامت خدمات درمانی را به دانش آموزان با اولویت دندان شماره ۶ که پس از دندانهای شیری در ۶ سالگی رشد خواهد کرد و با عدم اطلاع والدین این دندان دائمی فاسد خواهد شد خدمات درمانی به آنها تعلق گرفته و در حاشیه این اقدامات پژوهش در این زمینه همگام با کشور اجرا خواهد شد تا با برنامه ریزی ۶ ساله شاخص سلامتی دندانهای دانش آموزان مشخص شود. در حال حاضر این شاخص در سطح کشور ۲.۹ است و در برنامه ریزی پیش بینی شده این شاخصه باید به ۱ برسد.

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز خاطر نشان داشت: در هر مدرسه پیش بینی شده که یک مجری برنامه تحول سلامت دهان و دندان دانش آموزان ۶ الی ۱۲ سال داشته باشیم، همچنین کتاب دانستنی های سلامت دهان و دندان برای مجریان طرح در نظر گرفته شده تا آموزش های لازم را به دانش آموزان دهند. با مشارکت دانشکده علوم پزشکی استان البرز طرح پیشگیرانه در قالب بسته های آماده وارنیش در دو مرحله مهر ماه و پس از فروردین در مدارس در جهت استحکام دندان های دانش آموزان اجرا خواهد شد.

وی افزود : کلیه مدارس استان البرز به غیر از اشتهارد بواسطه داشتن فلوراید کافی در آب این طرح اجرا خواهد شد و شناسنامه الکترونیک سلامت دهان و دندان برای دانش آموزان تدارک دیده می شود. همچنین بیش از ۳ میلیارد تومان برای این طرح هزینه می شود و ۶ یونیت سیار دندان پزشکی دیگر در مدارس استان البرز مستقر خواهد شد.

منبع : دانش روز 

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز