اتحادیه آرایشگران زنانه فردیس در ۴ سال گذشته

‍فردیس نیوز- رشد قارچ گونه آرایشگاه های زنانه و عدم نظارت اتحادیه کرج از یک سو و درخواست های مکرر برای ساماندهی این صنف با اهمیت از سوی دیگر، موجب شد که اتحادیه آرایشگران زنانه فردیس به عنوان اولین اتحادیه این شهرستان در سال 93 تشکیل شود.

به گزارش فردیس نیوز، حال با گذشت 4 سال و فرا رسیدن دومین دوره انتخابات آن، اتحادیه آرایشگران زنانه شهرستان فردیس از یک اتحادیه کوچک و بدون امکانات، به اتحادیه ای تأثیرگذار و قابل احترام در میان صنوف فردیس تبدیل شده است که با 420 عضو رسمی، 220 عضو درحال دریافت پروانه فعالیت و شناسایی بیش از هزار واحد صنفی مرتبط می تواند محلی امن برای تحقق مطالبات اعضا باشد.

به همین منظور 5 عضو هیئت رئیسه اتحادیه آرایشگران زنانه شهرستان فردیس با حضور در دفتر تحریریه فردیس نیوز، از تلاش های خود در این 4 سال برای رفع مشکلات هم صنفان گفتند و از آنچه که در این مدت گذشته بود ، بدون پرده سخن به میان آوردند. ماحصل این گفتگوها را در چند بخش خواهید خواند:

در ابتدای گفتگو فرزانه کسمائی نایب رئیس اول اتحادیه آرایشگران زنانه فردیس به نمایندگی از بقیه همکاران می گوید: یکی از دلایل پیشرفت این اتحادیه دوستی، محبت و همدلی بین همه اعضای هیئت مدیره بوده  و هست. همه موفقیت ها و اقدامات انجام شده در اتحادیه آرایشگران فردیس نتیجه همراهی و همبستگی کلیه اعضای هیئت مدیره بوده و بدون شک در این مسیر مشکلاتی نیز وجود دارد که با تلاش و پشتکار اعضای هیئت رئیسه در حال برطرف شدن است و پایه اقدامات مثبت فراوانی ریخته شده است که نیازمند ادامه تلاش هاست. 

 کاهش عوارض صنفی از 30 به 10 درصد

وی در ادامه گفت: بیش از 60 درصد اعضای این صنف را زنان سرپرست خانوار از جمله بدسرپرست یا بی سرپرست تشکیل می دهند که نیازمند حمایتند. ضمن اینکه صاحبان این صنف با میانگین اشتغالزایی برای 3 تا 20 نفر در سالن های زیبایی،  نقش مؤثر این صنف در کاهش مشکلات اقتصادی و بهبود وضعیت اشتغال را روشن می کند. هیئت مدیره این اتحادیه تلاش کرده تا قدمی هر چند کوچک برای کاهش مشکلات و حمایت از این قشر زحمتکش بردارد. در سال 95 و با افزایش چند برابری عوارض صنفی توسط شهرداری کرج، با پیگیری مستمر اتحادیه، حمایت فرمانداری و همکاری شورا و شهرداری کرج، با توجه به سطح درآمدی آرایشگران فردیس، عوارض برای این صنف از 30 درصد به 10 درصد کاهش یافت.

ایجاد سهولت در صدور پروانه کسب

کسمائی ادامه داد: با توجه به قولنامه ای بودن املاک فردیس و استیجاری بودن مکان بسیاری از سالن های آرایشی این شهر،  بر اساس وعده ای که با اعضا داشتیم، با تلاش مستمر توانستیم نامه پایان کار شهرداری را از روال پرونده کسب جواز برای آرایشگران فردیس حذف کنیم.

پیگیری مشکلات مالیاتی

وی با گلایه از همکاری ضعیف اداره دارایی در خصوص مالیات این صنف گفت: متأسفانه اداره مالیات با عطف به ماسبق کردن قانون پرداخت مالیات تا شهریورماه، بسیاری از واحدهای این صنف را با جریمه های هنگفت مواجه کرده در حالیکه طبق قانون فعلی مهلت پرداخت تا پایان سال بوده است. پیگیری این اتحادیه در خصوص رفع این مشکل نیز بی نتیجه مانده است.

مسئول رسیدگی به شکایات اتحادیه می گوید : سالن های فردیس معمولا قانونمدار هستند. اما در مواردی شکایاتی نیز در خصوص خدمات و یا عدم رعایت مشتری مداری سالن ها وجود دارد که مورد پیگیری قرار می گیرد.

بازرسی و شناسایی سالن های آرایشی در کوچه پس کوچه ها، زیرزمین خانه ها، نقاط حاشیه ای دور و نزدیک شهر را  می توان به عنوان یکی از مهمترین اقدامات اولین دوره اتحادیه آرایشگران فردیس ذکر کرد.

 ژیلا کرمی نایب رئیس دوم اتحادیه در این خصوص می گوید: اولین اقدام در اتحادیه، بازرسی و شناسایی سالن های رها شده ای بود که به دلیل بُعد مسافت و عدم نظارت کافی اتحادیه کرج، حتی با نام اتحادیه آشنایی نداشتند. اولین بازرسی ها توسط اعضای هیئت مدیره به منظور شناسایی کامل به صورت منطقه به منطقه و با پای پیاده انجام شد ( با خنده می گوید؛ حتی در یکی از روزها کفش یکی از اعضا پاره و برای ادامه راه مجبور به خرید دمپایی شدیم)  بیش از 800 سالن مختلف در سطح شهرستان شناسایی شدند.

با بغضی در گلو ادامه می دهد، پس از شناسایی وظیفه کمیسیون بازرسی بر عهده من قرار گرفت. در برخی مناطق بویژه حاشیه های شهر شرایط بسیار بد بود. در این شغل بانوان سرپرست خانوار بسیارند. گاهی بانویی بی سرپرست با دست و پا کردن مغازه ای نمور خرجی یک یا حتی چند خانواده را می دهد. از سویی به حکم وظیفه اجرای قانون ضرورت دارد و از سوی دیگر وضعیت زندگی افراد دردی است که نادیده گرفتن آن ممکن نیست.

وی نداشتن حریم صنفی را از مشکلات صاحبان این صنف مطرح می کند و می گوید: نداشتن حریم صنفی موجب تعدد سالن های آرایشی در سطح شهر شده به طوریکه گاهی از  مجموع یک ساختمان چند واحدی بیش از 90 درصد واحدها را سالن های آرایشی تشکیل می دهند که این موضوع جزو قوانین کشوری است و امکان محدود کردن آن توسط اتحادیه های شهرستان وجود ندارد. 

کرمی ادامه می دهد: سالن های زیبائی با کیفیتی  بسیار  بالا و درآمد مطلوب در فردیس وجود دارد که موجب مرکزیت این شهر در صنف آرایشگران زنانه بین شهرهای اطراف شده بطوریکه برخی سالن ها مشتریان ثابتی از شهرهای اطراف دارند. اما تعدد سالن هایی با سطح کیفی پایین تر نیز در سطح شهر دیده می شود که دردسرهای کسب جواز، پرداخت اجاره با میزان درآمد آنها همخوانی ندارد. در این صورت تجمیع آرایشگاه های کوچک و فعالیت صاحبان این سالن ها در سالن های بزرگتر راه حل بهتری برای کسب درآمد بیشتر خواهد بود.

مهری صادقی خزانه دار این اتحادیه می گوید: درطول دوره 4 ساله برای قانونمند کردن اعضا از سوی اتحادیه نهایت همکاری در چارچوب قانون و حدود اختیارات هیئت مدیره از طریق تقسیط، تخفیف و یا در موارد خاص رایگان کردن حق عضویت برای اعضای زیر مجموعه اعمال شد. ضمن اینکه تا حد امکان تلاش کردیم مشکلات اعضا در خصوص کسب جواز را با ادارات بهداشت، اماکن نیروی انتظامی، دارایی و شهرداری مرتفع کنیم.

وی حق عضویت اول اعضای این صنف را 500 تا 800 هزار تومان و حق عضویت سالانه را 120 الی 200 هزار تومان اعلام کرد و افزود: بودجه اتحادیه اغلب با تخفیف و به صورت اقساط جمع آوری می شود اما هزینه خروجی بویژه در حوزه بازرسی با توجه به 4بازرسی هفتگی بسیار بالاست.  

معصومه اسماعیل نائینی دبیر اتحادیه در ادامه گفت: برای حمایت از اعضای زیرمجموعه اتحادیه که خودمان هم جزئی آن ها هستیم و بویژه بانوان سرپرست خانوار، راه های مختلفی را رفتیم اما در بسیاری از موارد قانون دست ما را بسته و کار به نتیجه نرسید. بیمه تأمین اجتماعی و تسهیلات بانکی برای اعضا از جمله مواردی بود که از طریق مختلف بسیار مورد پیگیری قرار گرفت و متأسفانه میسر نشد.

وی با بیان اینکه ترجیح می دهیم به جای دروغ های شیرین مردم را از حقایق تلخ مطلع کنیم ادامه داد: پوشش بیمه تأمین اجتماعی و ارائه تسهیلات بانکی برای اعضای این اتحادیه میسر نیست. با پیگیری های انجام شده در خصوص بیمه تأمین اجتماعی اعضا، گفته شد در صورت  عدم پرداخت حتی یک ماه حق بیمه توسط هر عضو، این مبلغ از بودجه اتحادیه کسر می شود که با توجه به کثرت اعضا و محدودیت بودجه اتحادیه، این امکان میسر نیست. همچنین متأسفانه  طبق قانون کشوری أخذ تسهیلات بانکی با مجوز کسب آرایشگری امکانپذیر نبوده و تنها با  ضمانت اتحادیه انجام می شود و با عدم پرداخت هر قسط، مبلغ مورد نظر از حساب اتحادیه کسر می شود که عملا قابل اجرا نیست.

نائینی برگزاری 15 همایش مختلف آموزشی با استفاده از بهترین مدرسان پایتخت در جهت ارتقای سطح کیفی کار اعضای اتحادیه را از جمله دیگر اقدامات اولین دوره اتحادیه آرایشگران زنانه  دانست وگفت: در حرفه آرایشگری به روز رسانی اطلاعات حرفه ای و آشنایی با آخرین متدها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. علیرغم سختی ها و مشکلات برای هماهنگی و برگزاری همایش های ویژه آرایشگران برای اتحادیه ، متأسفانه استقبال چندانی از سوی اعضا صورت نگرفت. اگرچه برخی اعضای حاضر در همایش نیز اذعان داشتند که آموزش های ارائه شده در این همایش ها به صورت آزاد و با مبالغی میلیونی در تهران ارائه می شود.

وی افزود: بخشی از این همایش ها به صورت رایگان و بخشی با تقبل بخش اعظم هزینه توسط اتحادیه برگزار شده است.

فاطمه  اسماعیل پور بازرس این اتحادیه، مهمترین مشکلات این صنف را عدم همراهی و تعامل ادارات ذیربط با صاحبان این صنف ذکر کرد و گفت: اداره بهداشت به عنوان سخت ترین خوان برای کسب جواز آرایشگران زنانه محوب شده و متأسفانه عدم حضور و همراهی به موقع بازرسان اداره بهداشت در واحد صنفی، مهلت 3 ماهه پرونده تمام شده و طبق قانون باید ابطال شود. این روند طولانی و لزوم از سرگیری مجدد مراحل پرونده صاحبان این صنف را گاهی از کسب جواز منصرف کرده و موجب افزایش حجم پرونده های در دست اقدام اتحادیه می شود.

اسماعیل پور با اشاره به استیجاری بودن اغلب واحدهای این صنف گفت: برخی ایرادات بهداشتی در شکل ظاهری سالن ها به دلیل استیجاری بودن، امکان تغییر وجود ندارد و با اندکی تعامل قابل حل است؛ در صورتیکه با پافشاری اداره بهداشت به عنوان مثال به ارتفاع سقف سرویس بهداشتی و یا 10 سانت سرامیک دیوار از سقف، متقاضی کسب جواز باید مجبور به تغییر مکان شده و ضرر هنگفتی را تقبل کند. پیگیری ها و جلسات بسیاری برای هریک از مشکلات متقاضیان با این اداره گذاشته شده حتی برای رنگ سطل آشغال های موجود در سالن ها، بسیار پیگیری شده تا رنگ آبی به سفید تبدیل شود، اما متأسفانه این روند سختگیرانه همچنان ادامه داشته و گرفتن تأییدیه اداره بهداشت قبل از ابطال زمان قانونی پرونده، گذر از هفت خوان رستم است.

،

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


1 دیدگاه
[1] زهرا فتحی قره‌بلاغ - 99/05/03 جمعه 16:22
آرایشگران فردیس - پاسخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه