آناهیتا سلطانی ، قهرمانی که با لباس پسرانه تمرین می کند

پس از کسب مدال نقره کشورهای اسلامی و چهارم آسیا به وی قول داده اند در صورت کسب مقام در مسابقات کشوری آبانماه از او حمایت و تقدیر کنند!

فردیس نیوز – آناهیتا سلطانی دختر محجوب و آرامی که دارنده مدال نقره کشورهای اسلامی در سوریه و مقام چهارم آسیاست ، یکی از جوانان خوب کشورمان و ساکن فردیس که با وجود جوانی اش بسیار مؤدب و متین و وقت شناس است .تلفنی با او قرار مصاحبه گذاشتم که متواضعانه پذیرفت و یک ربع زودتر از وقت قرار در دفتر تحریریه فردیس نیوز حاضر بود و بی تکلف و صمیمی با ما به گفتگو نشست . او دو سال است که به دلیل آسیب دیدگی در مسابقات 300 متر با مانع که در رشت برگزار شد ، در هیچ مسابقه ای شرکت نکرده و دلتنگ مسابقه است .او قول قهرمانی و کسب مقام در مسابقات کشوری آبانماه را داد که امیدواریم این آرزویش محقق شود . گفتگوی صمیمانه ما را با او بخوانید :

خانم سلطانی لطفا بیوگرافی خود را برای ما بگویید .

من متولد 75/7/7در تهران ،اصالتا آبادانی و در حال حاضر نیز ساکن فلکه پنجم فردیس هستم .

چند سال است ورزش می کنید و آیا از ابتدا به ورزش دومیدانی علاقمند بودید؟

من همیشه دویدن را دوست داشتم و در مدرسه همیشه اول می شدم . کلاس پنجم دبستان درنمازخانه مدرسه ثاراله مسابقه ای بین بچه های مدرسه برگزار شد که آنجا با کسب رتبه اول برای شرکت در مسابقات منطقه معرفی شدم .اما به دلیل تعداد زیاد بچه ها مرا حذف کردند که با خواهش واصرار و با دیدن سرعت دویدنم ، در مسابقات منطقه شرکت کرده و اول شدم و این نقطه شروع 7 سال فعالیت حرفه ای من در ورزش دومیدانی بود .

خانم سلطانی کمی راجع به رشته دو صحرا نوردی که تقریبا ناشناخته است توضیح دهید؟

صحرا نوردی یکی از شاخه های دوی استقامت است که در فضای خارج از پیست ، جایی که تپه و سربالایی داشته باشد برگزار می شود . البته سختیها و جذابیتهای خاص خود را دارد و به دلیل عدم توجه مناسب رسانه ها به این نوع ورزشها و به ویژه ورزش بانوان آنچنان شناخته شده نیست و حتی گاهی اوقات با صخره نوردی اشتباه گرفته می شود . خصوصا رشته هایی مثل صحرانوردی که ملی پوشان ما در مسابقات جهانی یا المپیک به دلیل اختلاف سطح رکوردها حضور ندارند ، محجورترند .

چرا دو صحرانوردی را انتخاب کردید؟

ورود من به این رشته بطور اتفاقی بود . بعد از کسب مقام دوم در مسابقات استان ، برای مسابقات کشوری انتخاب شدم که دونده ها باید با دو رشته در این مسابقات شرکت کنند و من علاوه بر رشته خودم ،دو 100 متر سرعت ،600  متر استقامت را هم به اجبار انتخاب کردم که در رشته خودم ششم و در دیگری دوم شدم و این فتح باب ورود من به رشته نیمه استقامت و بعد هم استقامت شد.

از ابتدا تا کنون زیر نظر چه مربیانی بوده اید و کدامیک در پیشرفت شما مؤثرتر بوده اند؟

اولین مربیانم خانمها سالاری و کاکلی بودند و بعد از آنها، آقای ترکاشوند مرا به استقامت بردند و الان نیز 3 سال است که زیر نظر آقای کهن ترابی (قهرمان ماراتن 42 کیلومتر) بطور خصوصی و با هزینه شخصی تمرین می کنم . ایشان در تمرینات بسیار جدی بوده و خودشان همراه من میدوند و برای پیشرفت من زحمات زیادی کشیدند .در تیم ملی هم معمولا یک هفته قبل از مسابقات زیر نظر خانم ناهید قناتی تمرین می کنم .

 امکانات موجود در فردیس برای این رشته چگونه است ؟

در فردیس هیچ امکاناتی برای این رشته نیست و حتی یک پیست هم وجود ندارد . من درفردیس در پارک تندرستی و یا بلوار نزدیک محل زندگیمان با پوشش پسرانه تمرین می کنم که مشکلات زیادی هم برایم بوجود می آید . البته هیئت دومیدانی فردیس به ریاست آقای درویشوند تازه تشکیل شده که فعالیتهای خوبی از جمله برگزاری مسابقات و استعدادیابی را آغاز نموده که امیدوارم در زمینه ایجاد امکانات در منطقه هم بتوانند مؤثر باشند .

در چه مسابقاتی تا کنون شرکت کرده و مدال گرفته اید ؟

در مسابقات بسیاری شرکت کرده ام که مهمترین آنها مسابقات کشورهای اسلامی در سوریه بود که موفق به کسب مقام دوم و مدال نقره شدم و و مسابقات آسیایی دانش آموزی در مغولستان که مقام چهارم آسیا را کسب کردم .

اولین و با ارزشترین مدال هایتان ؟

اولین مدال را در مسابقات استانی که به میزبانی البرز و در ماهدشت برگزار شد با کسب مقام اول ، بدست آوردم و با ارزشترین مدالهایم ، مدال نقره سوریه و برنز مسابقات بین المللی دهه فجر در سال 91  است ، اما مدال نقر ه ای را که در لیگ باشگاههای کشور و در تهران گرفتم ، بیشتر دوست دارم چون مسابقات در سطح بزرگسالان برگزار شد که من در آنجا رکورد زدم و این برایم بسیار شیرین و دست داشتنی بود .

خانم سلطانی آیا تا کنون از طرف مسئولین فدراسیون یا ورزش البرز و فردیس از شما حمایتی صورت گرفته است ؟

از طرف فدراسیون خیر ، اما آقای مرادی رئیس هیئت دومیدانی کرج بسیار از من حمایت کرده اند و در زمستان سالن بدنسازی و استخر در اختیار من قرار می دهند حتی ماهیانه مبلغی را بعنوان حقوق درنظر گرفته اند که هرچند ناچیز است ولی مرا دلگرم می کند . آقای عزیزی رئیس اداره ورزش فردیس هم قول زمین چمن و سالن استخر را برای تمرین به من داده اند و آقای درویشوند هم قول داده اند در صورت کسب مقام در مسابقات کشوری آبانماه از من حمایت و تقدیر شود .

آیا ورزش به صورت حرفه ای و در سطح ملی به درس و تحصیل شما لطمه نمی زند؟

سعی کرده ام در همه حال درسم در اولویت باشد حتی امسال شاگرد سوم مدرسه شدم و باوجود تمرین روزانه و خستگی ، درسم را می خوانم . بعد از اردوها و مسابقات هم با تلاش بیشتر و مطالعه دروس جامانده ، خودم را به کلاس می رسانم . البته این را باید بگویم که من ابتدا در رشته تجربی تحصیل میکردم که هم درسها سنگین بود و با وجود تمرین و مسابقات به آن نمی رسیدم و هم مدرسه بابت غیبتها بسیار سختگیری میکرد به همین دلیل تغییر رشته داده و حالا در مدرسه تربیت بدنی کرج درس می خوانم که بابت غیبتهای اردوها و مسابقات با من همکاری می کنند و مشکلی ندارم .

خانواده شما با این ورزش مشکلی ندارند؟

خانواده ام در همه حال مشوق و حامی من بوده اند به خصوص مادرم که در تمام مسابقات بجز سوریه و مغولستان مرا همراهی کرد . همه هزینه های تمرین ، مربی و آسیب دیدگی هایم را خانواده تقبل کرده و با وجود همه مشکلات هزینه تمرین مرا کنار گذاشته و مرا تشویق به ادامه راه می کنند حتی برادرم که زمانی معتقد بود من حتی یک مدال هم نمی توانم بگیرم ، حالا مشوق من است .

اگر صحبتی با مسئولین ورزش دارید بفرمایید.

از مسئولین ورزش کشور بویژه فدراسیون دومیدانی می خواهم که به این ورزش و به خصوص جوانان بیشتر بها دهند و جوانان را برای آینده و کسب مدال در سطح مسابقات جهانی و المپیک آماده کنند که متأسفانه اینطور نیست . الان دو سال است که ما به مسابقات برون مرزی نرفته ایم سال گذشته برای رفتن به مسابقات ایتالیا ویزا داده نشد ، گاهی میگویند  بودجه در اختیار فدراسیون نیست ، اما آنچه که هست حمایت مسئولان می تواند باعث ایجاد انگیزه در ورزشکاران و رشد ورزش کشور در سطوح بین المللی شود.

و سخن پایانی ؟

از خانواده ام که همیشه همراه و پشتیبانم هستند ، از همه مربیانی که در جهت رشد و پیشرفت من زحمت بسیار کشیده اند و از آقایان مرادی ، عزیزی و درویشوند به خاطر حمایتهایشان سپاسگزارم و برای همه جوانان این سرزمین آرزوی سرافرازی و موفقیت دارم .

 

 

 

 

 

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه
تازه‌ها
مطالب پیشنهادی