آرش رزقی هنرمند نقاش فردیس؛
پرینت
#۴۴۴٩
95/09/03 چهارشنبه 19:56

آرش رزقی هنرمند نقاش فردیس؛

با غلبه بر معلولیت جسمی، سوار بر بال امید بر قله موفقیت

فردیس نیوز - خودش را اینگونه معرفی میکند : آرش رزقی بارز هستم متولد 1349 تهران . از بچگی علاقمند به نقاشی بودم و آموزش زیر نظر اساتید را از سال 67 آغاز کردم. با وجود کسب رتبه 19 کنکور هنر به دلیل عدم قبولی در اخذ دیپلم تجربی، مجبور شدم به سربازی بروم.سال ها بعد به منظور ادامه تحصیلات دانشگاهی دیپلم را گرفتم اما به دلیل عدم مناسب سازی ساختمان های دانشگاه برای معلولین و دوری مسیر کرج تا تهران نتوانستم به این آرزویم دست پیدا کنم.( اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز قرار است بر اساس افتخارات و آثار آرش رزقی صدور مدرک معادل دانشگاهی برای این هنرمند را پیگیری نماید )

 آرش رزقی بارز هنرمند نقاش از شهرستان فردیس که با توجه به شرایط جسمانی و معلولیت جسمی حرکتی، معلولیت را به زانو درآورده و سوار بر بال امید در قله موفقیت ایستاده و در سایه تلاش هایش موفق به  کسب مقام در مسابقات مختلف بین المللی ، برگزاری 7 نمایشگاه انفرادی، شرکت در بیش از 32 نمایشگاه گروهی و کسب مقام های شایسته در مسابقات داخلی و بین المللی مختلف شده است. وی در ششمین  ابیلیمپیک-دهلی­نو نفر هشتم جهان و در هشتمین ابیلیمپیک کره­ی شمالی، مدال برنز جهان را کسب کرد و درمسابقات  2016فرانسه به عنوان نفر دوم تیم ایران انتخاب شد.

آرش رزقی جوان پرجنب و جوش دیروز و هنرمند نقاش امروز که در سال 70 در خدمت سربازی بر اثر حادثه ای کوچک از ناحیه مهره های گردن دچار ضایعه نخاعی شده و از ناحیه گردن، حرکت کل اندام های بدن را از دست می دهد. در طول دوران بستری به دلیل عفونت ریه 3 بار دچارخفگی شده و در  مسیر مرگ و زندگی، خدا را و امید را با تمام وجود لمس کرده و ضمن خداشناسی عمیق، به گفته خودش، تکیه گاهی برای تمام عمر می یابد. وی آرامش عجیبی در چهره و صدایش دارد که مؤید این مطلب است.

گفتگوی ما را با این هنرمند نقاش در ادامه می خوانید:

آرش رزقی بارز می گوید: عشق و علاقه به هنر و امید به روزهای آینده در مدت بستری بیمارستان مرا به این فکر واداشت که پس از مرخص شدن، به سرعت کشیدن نقاشی را با دهانم آغاز کنم اما  پس از چند ماه بصورت معجزه آسایی با کمک خدا، حمایت خانواده و انجام فیزیوتراپی، حرکت دستانم تا حدودی بازگشت و با چسباندن مداد به دستم ابتدا خط خطی روی کاغذ و سپس نقاشی را آغاز کردم.

بی حرکتی و وضعیت انگشتان دستم موجب شد وسیله ای برای گرفتن قلم و تسلط بیشتر بر آن طراحی و با کمک یکی از دوستانم آن را بسازم که شامل یک دستکش و قلم گیر گچی بود و حالا تکامل یافته تر شده و زحمت دوختن دستکش را همسرم می کشد و قلم گیر چوبی نیز  به تناسب قلم ها و به تعداد آنها ساخته می شود.

وی آثار هنری خود را در قالب مجموعه هایی با شرایط حاکم بر زندگی اش به تصویر کشیده است و در خصوص آنها می گوید: اولین مجموعه نقاشی­هایم که شروع کار حرفه­ای­ام نیز بعد از معلولیت محسوب می­شود؛ مجموعه­ای است با عنوان "مرگ و زندگی "که با تجربه­ای که از مرگ داشتم به این حقیقت رسیده بودم که مرگ و زندگی از یکدیگر جدا نیستند و زندگی بدون مرگ یک تکرار خسته کننده است. مجموعه "حبا­ب­های زندگی" با فاصله کمی از این مجموعه انجام شد،" سیب­های زندگی" تاثیر گرفته از فضای اشعار سهراب سپهری و مجموعه­ی" مناجات" را از درختانی که در فصل زمستان خزان کرده و بدون هیچ برگی در برابر خدای خود دست به آسمان برده و مناجات می­کنند و مجموعه­ی" اسبهای من" نیز از نقاشی­های ترسیم شده توسط انسان­های اولیه بر روی دیواره­ی غارها الهام گرفتم.

در خصوص مشکلاتش از او می پرسم. می گوید: بطور کلی عدم مناسب سازی معابر و ساختمان ها، مشکلات بسیاری را برای جامعه معلولین بوجود آورده که تلاش برای رفع آنها دید حساسی را می طلبد. مسئولی که می خواهد در این زمینه اقدام کند باید یک روز روی صندلی چرخدار، در شهر تردد کند تا مشکلات یک معلول را از نزدیک لمس نماید. با وجود اینکه خطر معلولیت ممکن است در کمین  تک تک افراد جامعه باشد؛ اما فرهنگسازی مناسبی در خصوص معلولین در جامعه صورت نگرفته و حتی جایگاه ویژه پارک اتومبیل معلولین برای استقرار ایستگاه صلواتی یا پارک خودروهای معمولی مورد استفاده قرار می گیرد.

رزقی با خنده در خصوص مناسب سازی معابر فردیس می گوید: اگر من بخواهم از یک طرف خیابان به طرف دیگر بروم باید فاصله یک فلکه را طی کنم چون مسیری برای عبور صندلی برقی من که قابل بلند کردن از روی جدول نیست در معابر تعبیه نشده، در بسیاری از اماکن و ساختمان های مسکونی، اداری، فرهنگی – تفریحی و پارک ها مسیر ویژه معلولین وجود ندارد. حتی رمپ ورود به سینمای فردیس دیوارکشی شده و تردد معلولین ممکن نیست. متأسفانه حتی خانه هنرمندان استان هم مسیر ویژه معلولین ندارد.

وی ادامه می دهد: فردیس در حال شکل گیری است و می توان با نگاه ویژه به جامعه معلولین و سالمندان ، تردد در شهر را برای این افراد آسان کرد. ما نیز جزئی از این جامعه هستیم و حق استفاده از امکانات موجود در آن را داریم.

امکانات برگزاری نمایشگاه و گالری در فردیس چگونه است؟! فردیس دارای ظرفیت های هنری بسیاری است که اخیرا با توجه به فعالیت های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، انسجام بیشتری بین هنرمندان این شهرستان شکل گرفته است. اما امکانات نمایشگاهی و نشریه تخصصی هنرمندان بویژه هنرمندان حوزه تجسمی در فردیس و حتی استان وجود ندارد. فضایی برای گالری در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فردیس ایجاد شده که می تواند سرآغاز خوبی برای ایجاد گالری ها و نگارخانه های دیگری در سطح شهرستان باشد.

وضعیت برپایی نمایشگاه و درآمد از فروش آثارتان چگونه است؟ در حال حاضر 9 سال است که در ایران نمایشگاهی دایر نکرده ام. متأسفانه با توجه به وضعیت اقتصادی و معیشتی موجود در جامعه، دغدغه ای برای خرید آثار هنری در قشر متوسط جامعه نیست. بنابراین هزینه های برپایی نمایشگاه در کشور  با درآمد حاصل از فروش تابلوها همخوانی ندارد. هر هنرمند ایرانی علاقمند به فروش آثار در کشور خود می باشد در حالیکه این آثار در خارج از ایران با استقبال فراوانی روبرو می شود.

وی ادامه می دهد:  در سال 2012 نمایشگاه مشترکی همراه با هنرمند نقاش خانم زهره اعتضاد که ایشان هم معلولیت دارند در موزه هنرهای معاصر کویت برپا کردیم که با استقبال چشمگیری روبرو شد در حالیکه  حتی در موزه هنرهای معاصر خودمان حتی یک اثر هم نداریم و این جای تأسف است.

خواسته شما از مسئولین برای حمایت از هنرمندان بویژه در حوزه هنرهای تجسمی چیست؟! دولت می تواند با اختصاص بودجه ای آثار هنرمندان را برای استفاده در اماکن اداری خریداری نماید که در طول این سال ها تنها در زمان دولت آقای خاتمی یکی از تابلوهای من از سوی ایشان برای موزه ریاست جمهوری خریداری شد.

وی با بیان اینکه در ایران در خصوص فروش تابلوهایم هیچگونه درآمدی ندارم می گوید: منبع اصلی درآمد زندگی من  از آموزش نقاشی است که از سال 69 به جز یک وقفه هفت ماهه از زمان آسیب دیدگی تا پایان دوران نقاهت به آن مشغولم. شاگردانی که برای اولین بار در کلاس من ثبت نام می کنند با توجه به وضعیت جسمانی، با ناباوری بمن نگاه می کنند اما کسانی که با اصول اولیه نقاشی  آشنایی دارند می فهمند که با تمام وجود در کلاس آموزش می دهم.

رزقی صحبت هایش را ضمن تشکر از زحمات همسرش با گلایه ای از مردم جامعه پایان برد و گفت:  محبت و رأفت ویژگی خاص مردم جامعه ماست که متأسفانه گاهی موجب ناراحتی معلولین می شود. در مکانی منتظر رسیدن همسرم بودم که خانم مسنی 50 تومان در دستم گذاشت این رفتار شاید برای من قابل هضم باشد اما ترس از این رفتار گاهی موجب ناامیدی، انزوا و خانه نشینی بسیاری از معلولین شده و همچنین فرهنگ تکدی گری را در جامعه ترویج می کند. معلولیت دال بر محرومیت و نیازمندی نیست. تقاضای من از مردم این است برای اهدای کمک به دیگران، شخصیت طرف مقابل را مد نظر قرار داده و تا حد امکان از اینگونه کمک به دیگران پرهیز نمایند.

در ادامه خانم سهیلا شجاعی همسر همیشه همراه آرش رزقی می گوید: مسئولین نگاه حمایتی و ویژه نسبت به معلولین و خانواده هایشان داشته باشند. مشکلات معلولین تنها در جامعه نیست بلکه در محیط  داخلی منزل با مشکلات عدیده ای روبرو هستند که هرگز به آن توجهی نشده و هرگز خانواده و همسران معلولین مورد توجه قرار نگرفته و هیچ کس حتی به استراحت و تفریح آنها توجه ندارد. وقتی معلولین نتوانند وارد اماکن تفریحی شوند بالطبع این حق از خانواده های آنها نیز سلب می شود. هیچ کس سختی زندگی معلولین را درک نکرده و مسئولین هرگز به فکر ایجاد امید و انگیزه در معلولین و خانواده های آنها نبوده اند.

شایان ذکر است: آرش رزقی هنرمندی است که دغدغه محیط زیست هم دارد و برای تنبیه شاگردانش  به دلیل انجام ندادن تکالیف ، همه کلاس را برای جمع آوری زباله های خیابان های اطراف بسیج می کند و خودش نیز با آنها همراه می شود. یک تنبیه دسته جمعی برای حفظ محیط زیست!

،

4 دیدگاه

98/04/15 شنبه 12:10
[4] شکوهمند:

با سلام ، راه ارتباطی با این هنرمند عزیز را از کجا باید بپرسیم ؟
98/04/15 شنبه 11:54
[3] شکوهمند:

با سلام و احترام از آنجایی که دخترم که ترم آخر گرافیکه و در راه رفتن به جلسه ی امتحان تصادف کرده و دچار ضایعه ی نخاعی ست خیلی دنبال آقای آرش رزقی بودم که این پیج رو یافتم برایم امری بسیار ضروریست که با این هنرمند عزیز در زمینه ی روحیه دادن به دخترم ارتباط بگیرم ،خواهش میکنم چگونگی راه ارتباطی با ایشان رو راهنمایی بفرمایید ،التماس دعا دارم
97/05/15 دوشنبه 12:57
[2] نامشخص:

سلام ارش جان خوبی لطفا با من تماس بگیر ایده ها ی عالی دارم
96/07/01 شنبه 21:41
[1] بهزاد مرادی:

سلام چگونه میتوان با این هنرمند عزیز ارتباط برقرار کرد؟

SecImgSesجستجوی در سایت
فرديس نيوز را به ديگران معرفي كنيد
ارسالی مخاطبین
صدای شما صدای شما
مشکلات شهر گرمدره از نگاه شما
پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها پارک تندرستی و جمعیت یکسان سگ ها و انسان ها
پارک تندرستی شبها محل جولان افراد صاحب سگ و سگ هاست!
مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند! مسئولین فکری به حال پارک ها بکنند!
وضعیت پارک تندرستی صدای شهروندان را درآورد
تبلیغات=09121974180
صدای شما تلگرام کانال خبری

آخرین اخبار البرز