« به داد کتابخانه ها برسید »

حجت الاسلام فلاح: سرانه کتابخانه در کرج برای هر نفر 1/1 متر در فردیس 73 سانتی متر است

فردیس نیوز - مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز سرانه کتابخانه در کل استان البرز علی الخصوص شهرستان فردیس را بسیار کمتر از حد استاندارد اعلام کرد .

به گزارش فردیس نیوز ، حجت الاسلام شمس اله فلاح ضمن اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی و توجه به ایجاد فرهنگ مطالعه در جامعه گفت : کتاب و کتابخوانی فقط مختص کتابخانه ها نیست و باید دغدغه و رویکرد همه ادارات باشد و همه پای کار بیایند .

وی سرانه کتابخانه های استان البرز را بطور کلی بسیار پایین اعلام کرد و افزود : طبق سند چشم انداز در استان البرز در سال 94 باید 83 کتابخانه موجود باشد در حالیکه اکنون با 63 کتابخانه در کل استان ، از این هدف بسیار عقب هستیم و از این لحاظ در کشور در رده بیست و دوم و به لحاظ سطح مطالعه در رده یازدهم کشور قرار داریم .

حجت الاسلام فلاح با بیان این نکته که استاندارد فضای کتابخانه  برای هر 100نفر باید 8 متر باشد ، اظهار داشت: این فضا در کرج  1/1 متر و متأسفانه در فردیس بسیار کم و 73 سانتی متر است .

وی افزود : در استان البرز باید بیش از 16 هزار متر فضای کتابخانه موجود باشد در حالیکه فضای موجود 3873 متر است که افزایش این فضا و رسیدن به هدف پیش بینی شده ، همکاری و همدلی همه مسئولین در استان و شهرستانها و همت و تلاش ویژه این عزیزان را می طلبد .

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان البرز در ادامه گفت : ساخت کتابخانه از ساخت مدرسه بالاتر است و  در افزایش نشاط جامعه و ارتقای فرهنگ مطالعه بسیار مؤثر است چرا که افراد با شور و نشاط و میل و اختیار خود به کتابخانه ها مراجعه می کنند .

وی  تصریح کرد : در هرنقطه از استان که مکانی به کتابخانه تخصیص داده شود ولو اینکه 100 متر باشد، اداره کتابخانه های عمومی تأمین نیروی متخصص و تجهیز آن را برعهده خواهد گرفت .

فلاح با بیان این مطلب که من دست کمک به سوی شهرداری ها و خیرین دراز می کنم و می گویم «عزیزان به داد کتابخانه ها برسید » افزود : شهرداری ها می توانند با ایجاد فضای قرائت خانه در پارک ها و اماکن عمومی تحت نظارت خود در افزایش سرانه کتابخانه ها بسیار مؤثر باشند .

 وی همچنین طی پیشنهادی از شورا و شهرداری ها خواست که به منظور افزایش سطح کیفی و عملکردی کتابخانه ها شهرداری ها در کل استان، انتفاع کتابخانه های تحت نظارت خود نظیر کتابخانه شهرک وحدت فردیس را به اداره کتابخانه های عمومی واگذار کنند .


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه